Neka deca su prirodno socijalno otvorenija, dok su neka deca introvertnija i nisu sklona socijalnim interakcijama. Roditelj bi trebalo da prati dete kroz razvoj i da osluškuje njegove potrebe i njegovo ponašanje.

Kod dece koja su slobodnija lako dolazi do sklapanja novh socijalnh kontakata, a  deci koja su zatvorenija potrebno je malo pomoći, da razviju socijalne interakcije, steknu nove prijatelje i nauče o sebi i drugima.

Razvoj socijalnih interakcija kod deteta razvija samopouzdanje, a evo kako da je još više podstaknete.

Na prvom mestu, kada je vaše dete u parku ili okruženo drugom decom, pomozite mu tako što ćete podstaknuti igru u grupi.

Uključite svoje dete i upoznajte ga sa prisutnim drugarima, tako će vaše dete prirodno brže da se poveže sa drugima kroz igru.

Vodite računa da podstrekivanje socijalne interakcije nikada ne bude neprirodno i da dete ne oseća pritisak da se druži i upoznaje sa decom, kada nije raspoloženo.

Jedna od najboljih stvari koje možete da uradite za svoje stildljivo dete je da ga uključite u što više sportova i drugih aktivnosti. Iako će to na početku delovati zastrašujuće, dete će se vremenom opustiti i navići na više interakcija sa drugima. Nakon nekog vremena, strah od socijalnih interakcija će nestati.

Jedna od velikih grešaka jeste da zapostavite svoje dete i pustite ga da bude povučeno.

Naravno sve aktivnosti koje radite neka bude praćene sa puno ljubavi i podrške. Pohvalite dete koje se trudi i kada ostvari novo prijateljstvo, učite ga i dajte mu savete oko odabira.

Uključivanje stručnih osoba nije loša ideja, oni vam mogu dati korisne savete i literature kao i efikasna rešenja, kako da vaše dete u budućnosti i kroz život razvija socijalne kontakte.